I Dag

10 knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Det är den tiden på året igen när du kastar försiktighet mot vinden och drunknar i berusad fest. Om det finns en sak som förstör det roliga, förutom utegångsförbudet, är det att kasta upp! Tänk dig att du dricker som om det inte finns någon morgondag, dansgolvet blir varmt och den söta tjejen börjar dansa närmare dig, och plötsligt känner du lust att kasta! Fan det sista flammande vodka-skottet!Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

bästa behandlingen för skavning mellan skinkorna

Oavsett hur bra du kan hålla din sprit, faktum är att vi alla har vår tipppunkt. Med tanke på den galna mängden sprit som vi slutar dricka på nyårsfester, är inte även de machoest drinkarna immuna mot att kasta upp. Och här ligger skillnaden mellan män och pojkar. Det är inte hur mycket du dricker, det är hur smart du dricker. Du kan dricka dubbelt så mycket utan att kasta upp medan din vän kunde rycka ut tarmen strax efter tre vodka-skott.

Så här är en lista över smarta hackar som låter dig dricka liter efter gallon utan att kasta upp. Eftersom du säkert har planer efter att festen är över.

1. Gå inte överbord och blanda dina drycker. Spela det smart!

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta uppDet finns ett gammalt ordspråk, druva eller korn, men aldrig tvåen. Vilket innebär att man aldrig ska dricka vin och öl samma natt. Inte alla kan blanda drycker klokt, och snabbt blandade drycker är ofta anledningen till en otäck baksmälla.

Vi älskar alla att blanda drycker, och det är det säkraste sättet att få dricka riktigt snabbt, ja, men det ser också till att du kommer att kasta upp senare. Att blanda mer än 3 drycker är det som får magen att snurra. Och om du måste blanda drycker, placera dem. Håll minst en halvtimmes mellanrum mellan olika drycker.

2. Blanda inte energidrycker med alkohol

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta uppOm du inte vill få vingar att flyga till badrummet. En vodka Red Bull eller en…. är ett säkert sätt att få en baksmälla och en uppkastning om du fortsätter att ha det.

3. Ta antacida en halvtimme innan du börjar dricka

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Ett annat mycket effektivt trick är att sprida antacida innan du går ut. Receptfria antacida som Pan-D eller Raciper-D är lätt tillgängliga och ser till att du inte kommer att drabbas av surhet eller en pukish känsla efter att du är för spetsig för att hålla dig rak. Banan är en annan naturlig antacida grejer själv med en banan eller två innan du går ner till den smutsiga affären!

4. Ingefära och Elaichi dödar illamående på nolltid

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Ja, ingefära och kardemumma är kända för att ha illamående egenskaper. Håll några kardemumbitar (grön elaichi) i plånboken och knäpp dem i munnen när du börjar känna att du har haft för mycket. Inom några minuter efter att ha tuggit en kardemumma kommer du att känna att illamående sjunker och du är redo för en annan drink!

5. Ät innan du ger dig ut

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

hur man startar en eld med pinnar och stenar

Det är det smartaste och enklaste sättet att inte hamna i barens tvättrum! Medan du inte bara sparar pengar på dyra måltider på klubbar ökar du också din förmåga att dricka mer alkohol utan att bli yr. Fyll bara inte magen med en enorm måltid, såvida du inte vill slösa dina pengar på liter sprit som försöker bli full.

6. Mjölk till undsättning

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Att bara ha ett glas mjölk innan du träffar klubben är ett lurigt knep för att härda tarmarna mot missbruk av alkohol.

7. Isbitar är viktiga i en drink

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Det finns en anledning till att vi dricker det mesta av vårt alkoholhaltiga drycker kyld. Is kyler ner en drink för att göra det lugnare på matsmältningens inre foder. Det spädar också din dryck tillräckligt för att göra den mindre dödlig. Så nästa gång din drink inte blir tillräckligt kall, skicka tillbaka den!

8. Låt inte din kropp torka ut

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Medan dricka tillräckligt med vatten är ett vanligt råd, inte många vet att du kan känna dig illamående trots att du dricker vatten. Halterna av kalium i din kropp kan tendera att sjunka, vilket gör att du blir illamående. Banan är en bra källa till potasium och kan ätas precis innan du lämnar huset. Det skadar inte också då och då att sätta in en jungfru mojito mellan dina drycker. Den uppfriskande citronen och mynten gör dig mycket bra.

bästa varma väder sovsäck

9. Undvik billig sprit. Det är nyårsafton, för Guds skull!

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Om du planerar ett husfest sparar du redan pengar på dyra cocktails och klubbens startavgift. Gå billigt på musiken, på flirta, på maten, gå inte billigt på sprit. Billig sprit, när den sänks i stora mängder, ger dig nästan alltid en konstig känsla. Du vill inte spendera morgonens små timmar på att tappa dig.

10. Bli inte galen på dansgolvet direkt efter 5 flammande vodkaskott!

Knep för att dricka så mycket du vill utan att kasta upp

Vi älskar alla att dricka och dansa, men om du har haft lite för många, ta det lugnt. Med all den brinnande alkoholen i magen, kommer att hoppa upp och ner bara göra att dina inre brinner! Du vill inte kasta upp de dyra stiletterna på ditt datum och avsky alla på dansgolvet, nu!

Att dricka är ofta en social praxis för att släppa håret och inget nyårsfest är någonsin komplett utan det. Men det finns inget mer äckligt än att ha någon som kukar i dina skor eller över hela mattan.

För mer av författarens arbete, klicka här för att följa dem på Twitter, klicka här .

Vad tycker du om det?

Starta en konversation, inte en eld. Skicka med vänlighet.

Publicera kommentar